niedziela, 31 marca 2013

Święta święta!

Witajcie kochane!
Z okazji świąt Wielkiej Nocy chciałabym życzyć Wam wszystkiego dobrego!

Moje drogie muszę się pochwalić, że w końcu odważyłam się zafarbować włosy henna. Ale nie taka sklepową, w której są różne, dziwne sole metaliczne i barwniki chemiczne, tylko naturalna indyjską z certyfikatem BAQ.

W sklepach znajdujemy produkty nazywane hennami w różnych kolorach. Niestety w większości z nich henny jest naprawdę tyle co kot napłakał. W większości składa się ona z soli metalicznych, barwników chemicznych czy nawet parafenylenedwuaminy. Dlatego powstał mit, że po lub przed farbowaniem henna nie wolno używać farb chemicznych bo może nam wyjść na głowie piękna, angielska łąka.
Sole metaliczne w hennie złożonej (tej ze sklepowych półek) mogą reagować z farbami chemicznymi poważnie uszkadzając włosa.

Dlaczego nie jesteśmy ostrzegane na opakowaniach?
A dlatego, że często te produkty pochodzą z tzw. krajów trzeciego świata, gdzie nie wymaga się takich deklaracji na opakowaniach. Przy eksporcie na zachód też nie jest wymagane, aby dołączyć listę dodanych substancji.

Co to jest henna?
Henna jest niczym innym jak rośliną. Nazywa się lawsonia inermis. Jest dużym krzewem bądź mały drzewkiem. Rośnie w gorącym i suchym klimacie. Istnieją dowody, które mówią, że henna była używana nawet 8 tysięcy lat temu.
Liście henny są zrywane, suszone i starte na proszek. Proszek powinno mieszać się z cieczą o kwaśnym pH np.sokiem cytrynowym. Henna zabarwia włosy, skórę i paznokcie na czerwono-pomarańczowy kolor. 
Sama henna nigdy nie zabarwia na inny kolor niż właśnie odcienie czerwieni i pomarańczy. Dlatego jeśli spotkacie w sklepie 'hennę', która ma zrobić z Was ponętne brunetki, wiedzcie, że nie jest to naturalna henna.  Kolejnym mitem jest, że henna oblepia włosa! Naturalna henna nie oblepia włosa! Wnika do niego i wiąże się z keratyną przez co włosy są grube, mocne i jedwabiste!

Co to jest certyfikat BAQ?
BAQ- Body Art Quality. Jest to henna z najwyższą zawartością barwnika. W krajach Bliskiego Wschodu, północnej Afryki czy południowej Azji używa się jej do artystycznego tatuażu ciała. BAQ henna nie ma chemikalii. Jest to w 100% naturalna henna o najwyższej zawartości barwnika.

Chcę farbować się henna, ale nie chcę być ruda. Co robić?
Jeśli chcesz mieć brązowy bądź czarny kolor farbując henna możesz wymieszać hennę z indygo lub amlą.
Indygo jest ajurwedyjską rośliną zawierającą niebieski barwnik. To właśnie indygo farbuje jeansy!
Więc farbując samą henną otrzymasz rudy kolor(oczywiście na jasnych włosach), farbując samym indygo otrzymasz niebieski kolor. Teraz pewnie myślisz jakim cudem zrobić jasny bądź ciemny brąz. Nic prostszego! Mieszając 2/3 henny z 1/3 indygo otrzymamy jasny brąz z lekką poświatą rudego. Mieszając hennę z indygo pół na pół otrzymamy średni brąz. Natomiast jeśli chcemy ciemny brąz musimy wymieszać 2/3 indygo z 1/3 henny. Jeśli chcemy otrzymać piękną, głęboką czerń najpierw farbujemy samą henną, po spłukaniu jej od razu nakłady indygo.
Do mieszanki henny z indygo możemy dodać troszkę sproszkowanej amli. Amla jest kolejną ajurwedyjską rośliną. Ma małe, jagodowe owoce z dużą ilością witaminy C. Dodana amla pogłębi nasz brąz. Żeby jej użyć, trzeba wsypać ją do henny, dopiero później indygo.

Na dzisiaj tyle moich wypocin, mam nadzieję, że pomogą Wam w naturalnym farbowaniu ;)
Poniżej moja mieszanka henny z sokiem cytrynowym ;) 
Na razie stoi i uwalnia barwnik. Myślę, że jutro przedstawię Wam efekt na blogu.Oprócz tego obiecuję, że jeśli uda mi się zdobyć 50 obserwatorów zorganizuje ROZDANIE  ;)


Źródło:http://www.hennaforhair.com/freebooks/polishhennaforhair.pdfBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

Spodobało Ci się? Napisz :)
Będzie mi bardzo miło jak zostawisz po sobie ślad ;)